Jak vybrat kalendář?

Říkáte si, že to není žádná věda? Kalendář ale budeme mít na očích každý den po celý rok, a tak je dobré vybrat na první pokus ten správný. Elektronické diáře a upomínkové programy se sice snaží svoje papírové předchůdce nahradit, ale papírová forma si stále zachovává jisté kouzlo a praktičnost. Jak si vybrat ideální kalendář se dozvíte v tomto průvodci.

Plánovací kalendář

Organizace času je základem úspěchu

Kalendáře jsou jedním z nejužitečnějších a nejstarších dědictví od našich předků. V minulosti většinou sloužily k organizaci času a připomínání důležitých událostí. Jednalo se hlavně o opakující se přírodní úkazy (například povodně nebo ničivá období sucha, čas setby nebo sklizně) anebo významné svátky, které konkrétní národnosti slavily. Kromě toho také narozeniny králů a významných duchovních hodnostářů. Plynutí kalendáře bylo většinou synchronizováno s fázemi měsíce (v tom případě se jednalo o lunární kalendář) nebo s fázemi slunce (sluneční nebo někdy také solární kalendář) a v jiných případech jistým způsobem s oběma (lunisolární kalendáře). Podobné členění kalendářů můžeme najít i dnes.

V současné době se většina evropských zemí řídí kalendářem Gregoriánským (byl zaveden papežem Řehořem (Gregorem) XIII.). Ve svém současném konceptu platí od roku 1582. Přechod byl nutný kvůli tomu, že dosavadní Juliánský kalendář se ke zmíněnému roku zpožďoval o celých 10 dní, což mělo za následek zmatek v organizaci církevních slavností, počátků setby a celou řadu dalších kulturních nejasností.

Na co se zaměřit

  • Použití kalendáře – je velmi důležité si říct, jakým způsobem budete kalendář využívat. Zda se bude jednat o plánovací rodinný kalendář, pracovní, školní nebo zda bude sloužit převážně jako dekorace.

  • Velikost písma – pro starší lidi se logicky hodí písmo větší a přehlednější. Titěrné číslovky se nechtějí číst nikomu, z toho důvodu je důležité, aby se v nich dalo vyznat.

  • Jazyk kalendáře – často narazíme na kalendáře, které jsou k nám dováženy ze zahraničí a texty uvnitř jsou psané například anglicky, slovensky nebo německy. Někteří lidé s tím nemají problém, ale berte na vědomí, že v takovýchto kalendářích jsou většinou uvedeny i svátky z dané země. Podobně může cizí jazyk zkomplikovat také orientaci v měsících a dnech.

  • Motiv kalendáře – vzhledem k tomu, že vás bude kalendář doprovázet celý rok, vybírejte si. Především u nástěnných kalendářů platí, že čím lépe a poutavěji vypadají, tím spíše se podle nich budeme řídit. Pokud chcete kalendářem někoho obdarovat, řiďte se podle jeho zálib a vkusu.

  • Provedení – ne všem vyhovuje obracet stránku kalendáře každý týden, proto jsou kromě týdenních kalendářů na výběr i měsíční.

  • Rok – nejdůležitějším faktorem je samozřejmě rok, na který chcete kalendář pořídit. Jakkoliv se to může zdát úsměvné, tak i mezi kalendáři existují sběratelské exempláře, u který je rok důležitým činitelem.

Pylový kalendář je nejlepším přítelem astmatiků a alergiků. V tabulce je znázorněn přehled pylových alergenů a měsíce, ve kterých jsou aktivní. Např. pyly břízy jsou aktivní v březnu, dubnu a květnu. Pylový kalendář lze jednoduše stáhnout na internetu a vytisknout.

Druhy kalendářů

  • Stolní kalendáře – jsou vhodné do kanceláře nebo například na dětský psací stůl, kde by měl tvořit dvojici s rozvrhem hodin. V těchto kalendářích jsou často uvedená i jména a státní svátky, doporučujeme dopsat si i narozeniny kolegů a nejbližších.
Stolní kalendář

  • Nástěnné kalendáře – jsou vhodné jako univerzální vybavení kanceláří. Neposkytují mnoho prostoru pro poznámky, takže slouží hlavně jako rychlý orientační bod. Pokud jsou zajímavě designové zpracované mohou sloužit i jako zajímavá dekorace.
Nástěnný kalendář

Další typy kalendářů

Lunární kalendář

Ve speciálních lunárních kalendářích najdete cenné rady, co dobrého pro sebe můžete udělat v souladu s fází Měsíce a jeho postavením ve zvěrokruhu. Většinou nechybí ani časy východů a západů Slunce či hvězdná mapa.


Kočičí a psí kalendáře

Majitelé domácích mazlíčků jistě ocení kalendář se zvířecími jmény, aby mohli se svými parťáky oslavit svátek. V českých kočičích nebo psích kalendářích jsou kromě českých často uvedena i slovenská jména. Nechybí samozřejmě ani státní svátky a památné dny.


Adventní kalendáře

24 okének s překvapením, aby dlouhé zimní dny do Vánoc rychleji ubíhaly. Adventní kalendáře už ale dávno nejsou jen čokoládové. Trh zaplavují adventní kalendáře se stavebnicemi, svíčkami, kosmetikou, nebo dokonce alkoholem. K dostání jsou i univerzální adventní kalendáře, které si můžete přizpůsobit podle sebe a do okének schovávat vlastní překvapení.


Těhotenský kalendář

Ideální dárek pro nastávající maminky. Do tohoto kalendáře lze zachytit celý průběh těhotenství včetně prvních snímků z ultrazvuků. Kalendář je univerzální, takže je možné jej použít na jakýkoliv rok. Většinou jsou tyto kalendáře obohaceny o cenné rady a informace o vývoji miminka. Navíc si uchováte krásné vzpomínky na toto životní období.